Skip to main content

2019/2020 Staff Directory

Administration
Jared Deschane Katey Ambrose

Jared Deschane

Ext 121

Katey Ambrose

Ext 262

District Administrator Elementary/Middle School Principal
High School Principal Director of Pupil Services
  Title IX Coordinator

 

Administrative Support
Laura Figas Jenny Van Laanen Carol Primakow

Laura Figas

Ext 413

Jenny Van Laanen

Ext 120

Carol Primakow

Ext 265

District Administrative Support Middle/High School Administrative Support Elementary Administrative Support
Board of Education Confidential Support   Pupil Services Support

 

Finance 
Kelly Stumbris

Kelly Stumbris

Ext 411

Business Manager

 

Health

Noreen Kirsher

Noreen Krisher

Ext 258

School Nurse

Elementary
Emily Hausher Shaw Lisa Mongin Sarah Wallace

Emily Hausher

Ext 291

Melissa Shaw

Ext 290

Lisa Mongin

Ext 286

Sarah Wallace

Ext 235

4 Yr Old Kindergarten 5 Yr Old Kindergarten 5 Yr Old Kindergarten 1st Grade

 

     
Ryanne Deschane Kaitlynn Pasdo Mandy Allman Megan Graetz

Ryanne Deschane

Ext 234

Kaitlynn Pasdo

Ext 237

Amanda Allman

Ext 248

Megan Graetz

Ext 284

1st Grade 2nd Grade 3rd Grade 3rd Grade
       
Sue Zahorik Donna Pinatrelli    

Sue Zahorik

Ext 247

Donna Pintarelli

Ext 246

 

 
4th Grade 5th Grade    

 

Elementary Specials
Rosalie Widstrand Cheri Leiphart Pat Edlebeck Jane Kanestrom Sarah Thomson

Rosalie Widstrand

Ext 355

Cheri Leiphart

Ext 384

Pat Edlbeck

Ext 241

Jane Kanestrom

Ext 373

Sarah Thompson

Ext 217

Band Art Physical Education Music Media Center

 

Middle School
Kelsey Adams Becky Dunlap Beth Meyers Carrie Truby

Kelsey Adams

Ext 133

Becky Dunlap

Ext 132

Beth Meyers

Ext 175

Carrie Truby

Ext 135

 

Middle/High School

Art

Cheri Leiphart

Cheri Leiphart

Ext 384

English

Tammy Benzow Emily DeHut

Tammy Benzow

Ext 128

Emily DeHut

Ext 130

Mathematics

Jon Betts Tracy Jaworski

Jon Betts

Ext 146

Tracy Jaworski

Ext 149

 

Music

Jane Kanestrom Rosalie Widstrand

Jane Kanestrom

Ext 373

Rosalie Widstrand

Ext 355

Physical Education

Joe Thompson

Joe Thompson

Ext 362

Science

Jennifer Klimek Laura Struve

Jennifer Klimek

Ext 141

Laura Struve

Ext 138

Spanish

Michelle Barglind

Michelle Barglind

Ext 151

Social Studies

Matt Parkansky Sue Stoltenberg

Matt Parkansky

Ext 352

Sue Stoltenberg

Ext 147

Virtual/Media Learning

Margie Popp

Sarah Thomson

Margie Popp

Ext 172

Sarah Thompson

Ext 217

 

Special Education
Jennifer Elfering Georgi Kim Marsolek Grant Russ

Jennifer Elfering

Ext 143

Georgi Kapalczynski

Ext 276

Kim Marsolek

Ext 272

Grant Russ

Ext 127

 

Therapists
Maria Page L
 
   

Maria Knepel

Ext 285

Page Lewandowski

Ext 285

 

Ext 269

 

Ext 182

Occupational Therapist Physical Therapist Speech Pathology School Psychologist

 

Student Services
Misty Betts

Misty Betts

Ext 159

Guidance Counselor

 

Little Learners daycare center
Mindi Tina Katherine E Tracy Stapleford

Mindi Kempinski

Ext 230

Tina Brunette

Ext 226

Catherine Elfering

Ext 228

Tracy Forst

Ext 228

Ashlei Stapleford

Ext 228

Daycare Director Daycare Teacher Daycare Teacher Daycare Teacher Daycare Teacher

 

Operations

Food Service

   
J Behnke Carol C Tina Hirte Liz Amy Shaw Diane H

Julie Behnke

Ext 314

Carol Chirstianson

Ext 314

Tina Hirte

Ext 314

Liz Mattison

Ext 314

Amy Shaw

Ext 314

Diane Hueter

Ext 314

Food Service Director Food Service Food Service Food Service Food Service Food Service

Building and Grounds

Rollie Dave C Cheri Whitton Dave H

Rollie Benzow

Ext 416

Dave Chadocki

Ext 332

Cheri Whitton

Ext 332

Dave Hockaday

Ext 332

Building & Grounds Director Maintenance Custodian Custodian
       
John H Cindy Ray S  

John Haynes

Ext 332

Cindy Parker

Ext 332

Ray Seidel

Ext 332

 
Custodian Custodian Custodian